#1 2020-10-26 21:22:04

bonchef
Потребител
Registered: 2011-12-01

Galaxy/ Yinhe H-200- ревю

Привет. Еднопластово  Хиноки. Що за дърво е? Ровейки безцелно в нета се натъкнах на статия за най-добрите 10 дървета. Сред тези беше DARKER SPEED 90. Зайнтригуваме защото дървото най-малкото изглеждаше странно.  Дъски за рязане на хляб и мезета , както обичам да казвам аз. В обясненията се   казваше че е от едноплстово  Хиноки с дебелина 9,0мм. Върнах се в спомените си преди около 20 години когато ми беше попаднало едно подобно , а именно TIBHAR  Н 3-9. Този   беше изграден от 3 пласта Хиноки с обща дебелина на дървото 9,0мм. Тогава си спомням , че малко поиграх  с това дърво защото поведението му  си беше съвсем различно. По това време съм нямал представа за скованости, твърдости, разлика на  дървесината и материалите  и т.н. От любопитство взех да чета за  дървото имам предвид DARKER SPEED 90.  „Ти да видиш“ само суперлативи на колкото и места да намерех нещо за дървото от сорта на: „Превъзходно меко и неповторимо усещане,  „Страхотно чувство“ , „Прекрасна къса игра  и мощен атакуващ топспин“ „Огромна мощ“  и т.н.  и т.н.  Взех да се чеша по главата и да мисля. Преглед на цените в нета   и опаааа…………..  цена  от порядъка на 230 ЕВро. Сетих се обаче че из нашите сайтове бях мяркал не що подобно. Бърз преглед из Тенисдискаунт и ето го нашето нещо. Galaxy Yinhe Kiso Hinoki  200  - цена 225 лева.  Изградено от един  единствен пласт Японски кипарис с дебелина 10.0мм с възраст на дървесината 200 години. Викам си това е добра алтернатива при положение, че още преди да го купя ми  беше ясно , че вероятността да играя с това дърво е под 10 процента. Преди покупката на това дърво се опитах да чета и да намеря малко  информация за точно това дърво. Обаче …… първо освен в България това дърво се продаваше само в Русия от сайта на Сипанчевски ТТ Маскимум  от където разбрах, че това дърво се предлага в три версии 200, 260  и 350  , като това са годините на дървесината от което е изработено дървото. Като най скъп беше  350 екземпляра.  Също така се обясняваше, че тези три версии били изработвани в Япония. „Брех“  казах си аз Япония…….Япония, нали,  не  като да е от Китай. Този Сипанчевски се рекламира УЖ като знаещ и вещ човек и УЖ би следвало да му се има вяра ама……………….В някакъв западен форум също  успях да видя , че и още някой се беше  сдобил с процесната придобивка и задаваше разни въпроси около публикуваните снимки на дървото. В самия сайт на производителя ЙЪНХЕ  обаче точно такива  дървета не се предлагат което проверих лично щото ме вълнуваше цената, а и нещо ме глождеше автентичността на предлагания продукт. Всичките тези съмнения премиха през мен още преди да направя поръчката, но болния се лекувал на легло. След ден чакане дървото беше в ръцете ми. Обикновено не говоря за опаковките на продуктите, както някои други щото според мен самата опаковки си е опаковка и тя не играе, но тук ще направя изключение щото ще видите , че е интересно. Уникалното по своята същност 200 годишно Хиноки на цена от 225 лв.  пристигна в обикновена картонена кутия   на фирмата Йънхе. На всичкото отгоре с лепенка бяла хартия беше написано с маркер , че това е Y-200 ST-  „демек права дръжка“  , като  тази бяла хартия беше залепена върху друг надпис с маркер  W-6. Нейсе  с кутията не ни провървя, не беше на дървото де. Самото дърво беше фолирано, като …… като  чак и аз се чудя какво сравнение да прасна, абе като нещо шир потреба. Няма холограми няма дяволи. Купувал съм евтини продукти на  Йънхе и са изглеждали в пъти по добре . В крайна сметка казах си аз  опаковката не е важна. Извадих дървото и  взех внимателно да разглеждам изработката. Първо обект на прегледа ми беше надписите в прозорчетата на дръжката. Това обикновено правя с лупа с увеличение 30х. Надписа MADE IN JAPAN  беше неравномерно запълнен с боя , като на места елементите от буквите се сливаха един с друг , като  както когато ви се разтече боята при опит да си  надпишете  нещо.  Надписите  по металната табелка на задната страна на дръжката бяха накриво т.е.  не симетрични отделно от това и бяха леко неясни. Другото което направи впечатление е че когато са  зашкурвали, изравнявали дръжката за заглаждане  с капаците основата отстрани беше леко вълнообразна, като както ако да е бил немарлив малко работника извършващ тази процедура или па не си е давал много зор да стане перфектно заравняването щото сигурно произведението му е и за различни пари от платените от мен, как да е. Повече не ми се разглеждаше защото  от изброените до сега неща ми стана ясно колко е  оригинално това дърво. След всичко това обаче се успокоих, като си казах след преглед , че поне дървото е от материал Хиноки щото съм виждал такова   и преди. Също така си казах, че ще му залепя гуми  и  ще видим  как играе.
    Просто  топкане на топчето по голо дърво: Дървото наистина е много меко и топката прилича , че по  скоро пружинира от нещо меко отколкото да отскача. Наистина е малко по различно усещането. Самото топче не отскачаше много високо, по скоро нормално. Усещането от удрящото топче в ръката е силно притъпено, самото дърво поглъща доста от вибрациите , които би следвало да предизвика топчето при удар си в него. Също така другото което се набива на усет е СОЛИДНОСТ. Под топката се усеща много „спяща“ мощ. Акустичен тест-  2157Hz. За сравнение Gergely   има 1640. Залепих едно Т05 -2,1мм  и верния Виктас 401 1,5мм. След два дни на ФХ страната сложих и саунд гума – Ясака  Прайд -30, а след нея и Ксиом Омега Елит – тази им е най меката гума.   Изсипах 200 топки в робота и пуснах да подава леко горно което ви се  връща , като подложка  от противника когато правите топспин и почнах.
ФХ – страната с Т05.  Гумата се пробиваше много лесно обаче попадането ми в масата беше малко спорадично . Де мрежа , де отвън , де в масата. Характерно беше , че топката лети ниско над мрежата и след отскока в отсрещното поле не отскача на високо. Не  усетих най неповторимото нещо откъм на управляемост. Скоростта беше наистина повече от задоволителна. Издърпах се на 2,5 м. назад от масата и оставих идващата топка да падне под нивото на масата за да проверя какво ще се случва с топспина защото това знаех, че ще е най слабата страна на  това дърво. Очакванията ми се оправдаха и за да вкарвам топката ми се наложи да редуцирам  силата на удара и да стана доста по внимателен, но не е като да не може да се играе, но не и  това да е основната идея за  игра.   Със саунд гумите усещането беше  значително по добро при това не страдате от липса на скорост защото , като ударите със средна или над нея сила топката лети достатъчно силно в отсрещното поле, като трябва да отбележа , че на мен този удар ми е слаб и аз не мога да удрям много силно  на ФХ. Основното обаче си остава  в сила дъгата  на топката е предимно полегата. Извод -  приоритетно игра над масата. За сметка на това обаче каква само игра над масата.  По късно в изводите ще допълня.
БХ- страната с твърдата и тънка  Виктас 401 – 1,5мм. Тук бях приятно изненадан или по скоро се надявах да се случи. Твърдата  и тънка гума заигра доста по добре в сравнение с Ебенхолца с който играя в момента, а също  и с Ксиом Фийл НХ, който е с горен слой Хиноки. Топката оставаше достатъчно дълго върху хилката и се засилваше доста добре при къса игра над масата. Започнах да отстъпвам леко назад и да пробвам топспин  срещу различни по дължина  и височина топки.  Извода от преди си остава в сила най добре да се играе над масата. Ниските топки се изваждат  почти за сметка на гумата. За сметка на това при правилна настройка на удара играта до масата става сложна за противника силно летящи и ниско отскачащи топки, ако това се комбинира с драйв на изправилата се  топка в незащитена страна на противника точката е 90 процента спечелена.
Игра с топспин срещу подсечена топка. Много важната за мен част. ФХ страна.   Отново същото,  ако се стои близо до масата и топката се взема в най високата и част след отскока топспина става лесно и топката лети в другата половина доста силно и ниско  над мрежата. Въпреки всичко изпълнението на самия удар си иска точност и прецизност. Последното не че не е валидно за каквато и  да вземете хилка. Със саунд гумите обаче си появиха някои нюанси за които искам да споделя. При силно замахване с ниско пусната ръка и рязко изправяне при взимане на топката се получаваше , че е възможно топката да остане върху дървото и при излизане на ръката над мрежата излитащата от хилката топка да се приземява доста стремглаво в отсрещната половина. При това топката пак бележеше тенденция да отскача от масата много ниско подобно на китайските твърди гуми. Разбира се не чак   в такава степен, но  топката летеше забележимо по бързо при това упражнение правено с други дървета от категория ОФФ. Или искам да каже, че поради мекостта на гумите тук можете все едно да задържите топката върху  хилката и  да я пуснете чак когато сте над мрежата  за да си гарантирате попадението в другата страна на масата. Може да може  и с твърди гуми това да става  обаче аз не бих могъл и не мога да кажа. При малко по продължително трениране могат да се вадят и паднали под масата топки само на база изчеткване с гумата. Дървото има много сила  на база дебелината си  и ако имате и повече физическа такава най вероятно ще могат да се тряскат и доста силни топки за разлика от многопластово дърво. Тук просто монолитността винаги излиза едни гърди напред , като усет. БХ страна- топспин с тънката и твърда Виктас. Като цяло този елемент  с тази гума не е проста работа. Тънкостта и твърдостта на подложката правят гумата „плитка“ отделно и самата подложка не е от най динамичните. Топспин на пуш срещу сечена топка т.е. бях нагласил робота да подава подобен  на този фалц т.е не е прекомерен. Вярно че е синтетична работа обаче това съм го пробвал  и  с други дървета.  Застанах близо до масата и изчаквах топката в най високата и точка след отскока след което играех с китка и рязко движение. Топката се ковеше като гвоздеи в другото поле при това усещането за сигурност беше към 80%. Направо падаш от коня от кеф. На пуснатите под нивото на масата топки обаче резултата беше лош, много лош успеваемост под 40%. Много силна корекция на удара и от атакуващ се превръща в тактически пуснеш ли топката под масата.
Подсичане срещу топки с горно въртене на 2 метра от масата. Този елемент в игра ползвам единично, но ми е важно да видя как се държи  хилката особено на БХ страната.  Ами общо взето успявах да подсичам толкова колкото се подсича с нападателна хилка, но горе долу приемливо. Вечерта бях заменил Т05 с  Ксиом Вега Елит  и с тази гума подсичането ставаше доста по добре. Т.е. като спорадичен елемент може да се подсича нищо различно от типичното нападателно дърво.
Както подхвърлих по горе вечерта изпитах хилката в реална игра с партньори, като замених Т05 с Ксиом Вега Елит  - 2,0мм. Тук вече проверих контри над масата  и подложка срещу топспин. Тези елементи за това дърво обаче са всъщност  най-силната му страна и не отбелязах  слабости. Подложката е много  добре управляема , като без проблем може да бъде променяна по височина и скорост и посока  без особена трудност. Опитах и как се промени  ФХ топспин с много меката Елит и се оказа , че се справях доста по добре от Т05, но моя ФХ , като цяло куца, а и аз от край време си  харесвам меките гуми.
Заключение. Защо след като всички пишат, че дървото е толкова добро почти никой не го   ползва. Ето отговорите поне според мен. Общата дебелина на хилката става голяма около 18-20мм. С така  хилка трудно се маневрира бързо над масата, което може да бъде решаващо. Изисква игра предимно до масата и над нея за предпочитане с по малко фалц и повече директна атака, като ако имате такава игра с това дърво ще бъде зверска работа. Гумите за това дърво трябва да се подберат внимателно. Много твърдите според мен няма да са вариант при това и хилката ще стане тежка – самото дърво е 94гр. Със сигурност ще получите тухла с фалц. Средно меки и меки според мен, като поради сковаността, а и поради мекотата на дървото то не хвърля безконтролно при посрещане  на сервизи и при  къса игра.  Усещането е доста по лошо в сравнение с хилка с тънко дърво т.е обратната връзка е  лоша. С малки изключения скоростта която дава ракетата не е използваема освен ако самия играч не е такъв тип , пример Рю Сю Мин  ако не бъркам името му или Ким Таек Суо, но и тези двамата върху дъската за хляб  са сложили само една гума което в пъти подобрява усета към топката за разлика от двете  гуми върху нея. Ако играта ви е  близо до масата с плоска атака, остра спечелваща подложка и топсни само за излизане от конкретна ситуация и след него плоско завършване  това е вашето дърво макар, че могат да се намерят и нормални дървета със същата игра. За мен беше обогатяване на познанията и мятаме на камарата.

Изключен

Board footer