#11 2021-03-05 14:02:00

SZLC
Потребител
Registered: 2021-01-22

Re: Дистанция от масата при игра от бекхенд.

Така е, абсолютно! Набъркахме много теми в една drinks

Изключен

#12 2021-03-05 16:41:55

bonchef
Потребител
Registered: 2011-12-01

Скача брат, скача. Хубавия и качествен топспин си се свлича както казваш ти. Обаче това  са ударите на играчите от висша лига. При аматьорите топспина може да мине всичките нюанси на височина и пак да си е достатъчно трудна топка. На единия турнир едно лапе ме побърка да му тръшкам топспина в мрежата след подложка. Свърши играта и един ми вика "Знаеш ли що ти отидоха в мрежата?" Не, казвам. "Щото малкия не може да завърти топката и само я хвърля." Ама на мен не ми се виждаше така. Та при аматьорите всичко има. Пак казвам че най вероятно зависи и по каква топка е изпълнен.  Да речем бавна силно подсечена не много дълга  топка. Малко да не си преценил ъгъла на ракетата и отсреща цопва да речем средно висок  бавен топспин в БХ страната ти. И ако бягаш да го тряскаш с ФХ щото високото не е удобно да го играеш БХ ако не си съвсем близо до масата, и си оголил цялата маса и се молиш противника да не може ти отрази удара в твоя ФХ диагонал. Да де варианти много.

Последно редактирано от bonchef (2021-03-05 16:46:07)

Изключен

#13 2021-03-05 20:02:46

Mebelbox
Потребител
Registered: 2014-03-02

Идеята на видеото беше за тези 2 минути, които съм посочил, за техниката на отразяване от БХ при връщане от бранител със зъб.
Както и да е.

За мен съм си определил топспините от БХ и ФХ като "меки" и "остри".
При мекия топспин, скоростта на топчето е по-бавна, параболата на топчето е по-висока и спина е по-голям.
При БХ, когато противника ти върне топчето с мек топспин отскока е почти равен на височината на параболата преди да удари в масата.
При което, ако си близо до масата топчето те "притиска", идва ти към гърдите, и се чудиш какво да го правиш.
Решението за правилно отразяване е да удариш топчето остро, преди да е достигнало максимална височина.
Т.е. някъде на края на масата или 20-30 см. след нея.
Или, ако не може да се направи този удар, да отстъпиш доста назад, да се развие топчето, за да намалее спина и тогава правиш контра топспин от ниско, под нивото на масата или подхвърляш топчето нагоре.
При силен, остър топспин правиш блок над масата, което е по-лесния вариант или също бърз контра топспин. Но затова се иска бързи крака и реакция.
Това не е правило, а е мое мнение и понеже се определям като БХ ориентиран играч, мразейки сечените топки, опитвам се да правя това, което описах.

Последно редактирано от Mebelbox (2021-03-05 20:05:10)

Изключен

#14 2021-03-06 02:45:45

Ogan
Потребител
Registered: 2010-08-03

bonchef писа

Скача брат, скача. Хубавия и качествен топспин си се свлича както казваш ти. Обаче това  са ударите на играчите от висша лига. При аматьорите топспина може да мине всичките нюанси на височина и пак да си е достатъчно трудна топка. На единия турнир едно лапе ме побърка да му тръшкам топспина в мрежата след подложка. Свърши играта и един ми вика "Знаеш ли що ти отидоха в мрежата?" Не, казвам. "Щото малкия не може да завърти топката и само я хвърля." Ама на мен не ми се виждаше така. Та при аматьорите всичко има. Пак казвам че най вероятно зависи и по каква топка е изпълнен.  Да речем бавна силно подсечена не много дълга  топка. Малко да не си преценил ъгъла на ракетата и отсреща цопва да речем средно висок  бавен топспин в БХ страната ти. И ако бягаш да го тряскаш с ФХ щото високото не е удобно да го играеш БХ ако не си съвсем близо до масата, и си оголил цялата маса и се молиш противника да не може ти отрази удара в твоя ФХ диагонал. Да де варианти много.

Ти пък висша лига. На скоро висяхме 12 часа В група играхме, нямаше един да мята такива топспини без фалц, които описваш. Вярно някой нарочно може да се случи да метне такава и не ги виня, срещу блок тип играчи и аз мятам чат пат, за да блокират в мрежата biggrin Както казваш варианти много, аз му казвам стратегия, редовно комуникираме, на държавното, какво да се пробва срещу играч отсреща, евентуално да наклоним везната към победа. Накои играчи имат силен бекхенд драйв и с такива мекици подметнати към тях, ще им дойде дюшеш biggrin

Изключен

#15 2021-03-08 10:18:35

bonchef
Потребител

Мда.....Аз имам представа само от "В" група в североизточна България. Та в тази група в момента има играчи играли по рано в "Б"   още преди това от "А"  група , доколкото разбирам и един от висша лига играещ в Германия или нещо такова. Аз говоря за малко по ниско ниво играчи. Другото дето установих от последния турнир, е че ме прецакваха пак с такива високи топки само , че не от топспин, а нещо като по височки подложки или метнати топки. Оказваше се , че не мога тази висока топка да я пратя ниска към противниковото поле и щото и плоско не мога да ударя така разменяме по няколко удара и който сбърка пръв. В повечето случаи се оказвах аз бъркащия. След като си мислих дълго време реших, че ща не ща най добрия начин е да се мъча да стоя по близо до масата и каквото хвана хвана, каквото не мога здраве.

Изключен

#16 2021-03-08 17:48:59

vevs
Потребител
От Бургас
Registered: 2010-07-28

Не съм специалист, обаче виждам фундаментални грешки.
Първо, бавни крака нямат място далеч от масата. Точно обратното.
Второ, тия хвърлени топки на БХ се отиграват с ФХ., защото както си го описал разбирам че противника е далеч от масата и имаш време. Като е далеч, значи ти отиваш в нея. Не знам какво правиш на 2 метра от нея. Може и с БХ, ама е трудно, поне за  мен. Иска си майсторлък, много рязко трябва да е иначе ще е слаба и пак ще ти я бутнат. Затваряш и вкарваш странично пак да ти дойде на БХ, евентуално. Ако си дясна ръка срещу лява е по-трудно. Трябва по правата.

Изключен

#17 2021-03-09 10:44:35

bonchef
Потребител

Да може и фундаментални да са грешките аз сам съм се учил да играя и най вероятно в целия този процес има натрупани маса грешни стереотипи. Младия дихател дето са го взели още от 2 клас да  го учат той заучава тези правилните неща без да се замисля, че въобще съществува размисъл в такава плоскост. Всъщност както и друг път съм казвал на мен мисълта- рефлекса ми е бавен не самите крака, но така или иначе резултата т.е. тромавото или по скоро закъснялото предвижване е факт. Ако стоя близо до масата мога да хващам топката на подходящата за мен височина и от ФХ и от БХ  ще трябва обаче да се науча доколкото ми е  възможно да реагирам бързо и правилно за най късото време т.е. точно това което на мен ми е най трудно. Благодарско за съветите.
Сега заглеждам , че колегата vevs  е от Бургас. Идваш ли в МОЛ-а във Варна на турнирите? Аз там ходя предимно.

Последно редактирано от bonchef (2021-03-10 16:28:01)

Изключен

Board footer