#1 2021-03-04 11:48:29

bonchef
Потребител
Registered: 2011-12-01

Дистанция от масата при игра от бекхенд.

Привет.
Появява ми се следния казус. Игра от БХ страна. На какво разстояние да се стои от масата? Защо всъщност задавам въпроса. Забелязах, че често в игра при опит да блокирам противников топспин от БХ ако съм малко по назад от масата имам повече време да взема решение как да отиграя топката. До тук добре. По лошото, което забелязах , е че доста често при това седене малко по отзад разбирай  1,7-2м. топката често отскача високо т.е. приблизително на височината на рамото ми. Такава топка вече не можеш да я подлагаш още по гадна е за контра удар защото е  висока за бекхендова игра. Също така за да я сечеш назад от масата трябва вече да се дръпнеш на 5  и повече метра за да изчакаш топката да падне поне до нивото на коляното ти. Играта близо до масата е идеално решение стига да имаш бърз рефлекс и добра натренираност за да управляваш идващата силна към теб топка. Другото което не знам точно дали кореспондира с  темата е това което пак е от мои наблюдения, кога моя топспин след удара в противниковото поле отскача високо или ниско. Не съм сигурен точно- много зависи как противника е  подал топката към мен и как аз съм успял да изпълня топспина по тази топка. В някои от случаите топката отскача високо  и е гадна за бранителя да я сече, друг път топката бръсне ниско над мрежата и се свлича след отскока и лети назад, тази е много удобна за сечене топка щото и от бранителя при мен вече се връща много фалц. Чисто теоретично би следвало високи топки след отскока да се получават ако вие сте изпълнили удар по топка , която е била високо отскочила във вашето поле. Разкажете за вашия опит и наблюдения.

Изключен

#2 2021-03-04 12:48:49

Ogan
Потребител
Registered: 2010-08-03

Re: Дистанция от масата при игра от бекхенд.

2 метра и подложка? На 2 метра заставам за контра топспин, за подложка съм на масата smile Сечене от коляното, като бранител звучи грешно, аз сека ниво маса топчето и 3 до 4 метра зад масата, не 5. Ходи се връщай в масата на бутната топка, след отсечена и ходи се възстановявай от удара, ако я взимаш от коляно, капачки и тн biggrin

Имало още въпроси на долу smile Сечена топка от топспин я взимам в точка, след като започне да пада топчето. Удря в масата, вдига се леко на горе и започва да пада, като започне да пада я взимам ниво над масата, но не и под нея. Тайминга е различен и отнема малко време да се свикне.

Последно редактирано от Ogan (2021-03-04 12:54:05)

Изключен

#3 2021-03-04 13:59:27

bonchef
Потребител

Може да е специфика в моята игра това , че често ми идват високи топки към БХ. Имах предвид за да се отсече такава високо отскочила топка , че трябва да се отиде доста назад 5 м. Топките дето са отскочили ниско от масата те могат да се секат и по близо до нея. За височина на коляното е ориентировъчно. Ти кажа Огняне нещо взех да бягам от  тази игра в защита. Що? Щото противниците бързо се научиха да не пребързват с топспина на подсечената ми от БХ топка и се влизаше в едно бутане към БХ страните до омаляне или до грешка. Чистите БХ топки избягвам да бягам да се въртя да ги правя с топспин от ФХ страна , че нямам адските крака като ми го отразят да покрия бързо цялата маса. Затова чистите БХ топки ги играя с БХ. Промених и БХ гумата. Ами дали точно съм на 2м  от масата ся к`ат казваш се замислих, но хайде така да го кажа. Ако има енергия в идващата топката, като от консистентен  контраудар БХ  то мястото на което съм застанал е достатъчно близо до масата за хубаво връщане. Но ако топспина е само навъртян то тогава съм малко далеч и още по лошо както споменах при високо отскочила топка. Мда...или много бЕгане или трябва си подобря рефлекса. Само  дето на моите години и двете неща ще са много трудни за постигане, а за напред във времето  и още по зле.

Изключен

#4 2021-03-04 14:07:03

Ogan
Потребител

Фишинг удари значи. По-слабата ти страна е явно и настискат там smile Високите топки по принцип са бавни топки, аз ги шляпам. Не ги ли чегариш? biggrin

Изключен

#5 2021-03-04 20:55:18

Mebelbox
Потребител
Registered: 2014-03-02

https://www.youtube.com/watch?v=ptbCwcXw530

Много харесвам това видео. Гледал съм го десетки пъти.
Може би ще си отговорите на някой от въпросите от 10:08 до към 12 мин.

П.П. Знаете, че има безброй такива видеа, с подобни уроци и техники, но тези минути са впечатляващи. Поне за мен.

Изключен

#6 2021-03-05 11:33:51

bonchef
Потребител

Към Оги, имам предвид не фишинг топки , а такива които отскачат високо след топспин на противника. Тази топка  си е достатъчно бърза или поне за мен. "Чегариш" ако правилно съм прочел не знам какво е. А подхвърлена или изтървана висока топка към БХ почти винаги бъркам щото просто не чакам високи топки. Към Мебелбох, ами мисля, че съм го гледал това обаче......сега ще ти подхвърля няколко отправни точки за размисъл. Значи там са посочени 10 основни умения. НЯКОИ от тези умения почти всички играчи на аматьорско ниво усвояват с определено ниво на качеството. Никога почти обаче или поне аз не съм виждал някой да владее всичките тези 10 на прилично ниво. Отново подчертавам аматьорско ниво т.е. там където повечето от нас играят. По турнирите дето ходя масовката е ниво В1-В група, чат пат някой от Б и рядко играчи от А група и има малка част пълнеж "яростни мераклии" , които са грабнали ракета преди 6 месеца и така се ядосват като паднат, че от очите им хвърчат искри и се сипят разни реплики. Та.....исках да кажа , че тези 10 да се овладеят с добро качество за такива , като НАС  ще е най вероятно непосилно. Този не спомена за подложки (блок) от ФХ и БХ,  без които един съвременен нападател просто не може да мине. Отделно от това за себе си съм забелязал, че някои удари в тренировка владея много добре т.е. усещам топката, но в реална игра почти никога не ползвам или бъркам страшно много на тях и се чувствам страшно несигурен когато дойде ред за такъв  удар. Последното кореспондира и с неправилния подбор на място за дистанция от масата. Там беше посочена правилна дистанция до масата около 55 см., но това е след изпълнение на сервиз ако си се приготвил да атакуваш следващата топка т.е. в пряка зависимост от сервиза дето си изпълнил. Така , направил си топспин с добра сила и сега важния момент, връща се подложена от противника топка. Ако останеш на тези 50-60 см трябва да играеш над масата имам  предвид идващата топка. За това ще ти трябват добри крака за да се наместиш за нея , добър усет за топката за обработка на наличния  в топката фалц , ама преди това рефлекс на играча за да премести мозъка всичко това в правилната последователност и в нужното време. Друг вариант е след топспина си да отскочиш още назад от масата т.е. на 1,5 - 2м  където топката се забавя и да изиграеш следващата топка. Тук вече имаш повече време за реакция, но ако топката е мека (в моя казус висока) губиш БХ контраудар над масата и трябва да изиграеш при нужда топспин от  БХ или ФХ, като е възможно това да се наложи да се направи на  ниво малко под масата. Мда  те такива неща  си мисля аз . Иначе да съгласен съм с Огнян , че е тенис на маса това а не да мяташ боб и си иска неговото. Обаче също така си мисля, че много от постройката на игра на големите играчи е предварително отработени комбинации от 5-6  последователни удара в определени точки от масата. Забелязвал съм също така, че аз самия като се опитам да приложа нещо такова в моята игра резултата е повече плачевен. Затова и единственото което планирам предварително е фалца , силата и посоката на сервирането за да ми се върне доколкото е възможно предвидима за атака топка. Останалата част от разиграването при мен е система "Юруш" разбирай гледам да вкарвам топката.

Изключен

#7 2021-03-05 12:05:13

SZLC
Потребител
Registered: 2021-01-22

Здравей,
Всеки се е чувствал така, като теб. На тренировки много от нещата се получават, но дойде ли време за реална игра почти нищо не сработва. Важното е играта с крака, правилното позициониране, правилната техника на изпълнение, споменатите във видеото основи. Трудността идва, когато трябва да сглобиш всичко това. Това те обърква, естествено детайлите са много и идват постепенно. Моят съвет е взимай рано топката, т.е. не и давай да се развърти, да те затиска. Атакувай я преди да отскочи високо и лека-полека ще почнеш да чистиш "юруш-а"в играта си и от двете страни.

Изключен

#8 2021-03-05 12:27:17

bonchef
Потребител

Благодарско за съвета.  Обаче искам да кажа, че всъщност ранното взимане на топката изисква най точна и безкомпромисна техника а и игра с крака. Според мен поне колкото по рано взимаш топката с толкова повече фалц в нея ще трябва да  се "пребориш".  "Затискането" за което си споменал пак е в пряка зависимост от това колко далеч си от масата. Топката те затиска когато си близо до масата. Знам че на тази дистанция е модерната игра, но тя е най трудната игра. Колкото по късно я вземеш толкова в топката има по малко фалц. Разбира се това ще доведе до падането и под масата. Ранното взимане на топката е за сравнително добри играчи или млади такива дето бързо се нагласят за топката. За мен вече е трудно това нещо. Моята борба е по скоро да намаля до минимум непредизвиканите грешки. И другото дето все си повтарям да не си сменям често хилката.

Последно редактирано от bonchef (2021-03-05 12:33:36)

Изключен

#9 2021-03-05 13:04:20

SZLC
Потребител
Registered: 2021-01-22

Привет,
Ранното взимане на топката не и позволява да се развърти. Независимо каква е ротацията можеш да я отиграеш сравнително лесно с късо движение нагоре. Опитай, не напред, а нагоре, защото още не можеш да прецениш ъгъла. Нататък може да се промени техниката и ъгъла. Прав си, тук играта с крака е от решаващо значение, ранното подхождане към топчето, взимането на топката пред теб изисква определено положение на тялото. Намери си дърво и гуми и свикни с тях, не ги сменяй, за да можеш да свикнеш с вибрацията, усещането за топчето. Вземи си и треньор, който е опитен и може да те научи на споменатите вече неща правилно и играта с крака без която не става. tennis

Изключен

#10 2021-03-05 13:41:55

Ogan
Потребител

Топспин да скача нагоре? Топспин натиска напред и надолу, сечените скачат нагоре. Вероятно говорим за "фалшив" топспин, балонест тип. Тоз тип "топспини" се атакуват, че нямат въртене и са високи. Все едно ти дават да атакуваш, в моите очи, за да ти тестват атаката biggrin

Последно редактирано от Ogan (2021-03-05 13:42:23)

Изключен

Board footer