#1 2019-10-22 10:41:14

bonchef
Потребител
Registered: 2011-12-01

Тегло на дърветата

Това което ще напиша не , че аз съм го измислил, а го видях из интернет. Тъй като много често се е водила дискусия защо еднакви модели дървета тежат различно тук ще  посоча отговор на въпроса. Та, това което четем в описанието на дадено дърво и има посочен грамаж примерно 90гр. означавало, че дадения модел дърво може да тежи от 80 до 100 грама. 90 грама била средната величина около която се наблюдавали отклонения. Стряскащо нали 20 грама разлика си е "разлика". За леките дървета примерно тежащи 70 грама този процент на отклонение бил в по тесни граници т.е. 65 до 75  грама  или нещо приблизително. Човека дето твърдеше тези неща е продавач на инвентар  в Русия и казва , че доста нещо му е минало през ръцете и е наблюдавал такива отклонения винаги и при всички  производители както от евтините китайски така и при скъпите японски примерно Бътерфлай марки. Това до някъде имало и преимущества защото различните купувачи предпочитали дървета с различно тегло и при покупката отправяли искания да им бъде изпратено най-лекото налично   или пък най-тежкото налично в магазина дърво. Обясненията защо се получават тези разлики бяха тези дето сме разисквали  в друга тема , че дървесината расте години наред при различни метеорологични условия , обработки  и т.н.  и т.н.   затова се получават различни грамажи на дърветата. А руснака е Сипанчевски  ТТ-Максим  или нещо подобно  му е   сайта   май.

Изключен

#2 2019-10-24 17:40:11

danisius
Потребител
От Бургас
Registered: 2006-03-12

Re: Тегло на дърветата

аз напоследък като купувам си питам първо какъв е грамажа, като играех със зъб не ме бъркаше колко е тежко.
Но откакто минах на гладки съм на 85-87 грамови.
Имам три от един и същи модел 92 ,91 и 87 грама  определено по лекото се отличава по качества от другите две усеща се като съвсем различно дърво.
Тествал съм ги с еднакви гуми.

Изключен

#3 2019-10-24 19:48:51

Mebelbox
Потребител
Registered: 2014-03-02

Re: Тегло на дърветата

Точно климата влияе на плътността на дървото.
Ако годината/годините са по-сушави, дървото расте по-бавно и съответно, годишните пръстени ще са по-плътни.
Което, като цялостна структура ще определи дървото като по-плътно и съответно по-тежко.
Обратно, ако има влажност, разстоянието между годишните кръгове ще е по-голямо. Там се събира повече вода в порите.
И съответно, като изсъхне, ще бъде по-леко.
Затова се получават и тези разлики.
Иначе при реномираните марки не може да има разлика в размер, дебелина на дървото и т.н.
Също оказва влияние и последващата обработка - прм. колко време е съхнало, при каква влажност и т.н.

Последно редактирано от Mebelbox (2019-10-24 19:51:36)

Изключен

Board footer