#1 2019-06-13 11:45:17

Koko1973
Потребител
Registered: 2019-06-13

Нуждая се от малко помощ за избор на дърво и гуми.

Здравейте,

Начинаещ играч съм от два месеца и реших да си направя комбинация от дърво и гуми а не да купувам фабрична хилка, понеже така ми казаха всички мои познати които играят тенис от години и ме запалиха по тая игра. Много пъти съм пробвал да играя с техните хилки, но в моите ръце са абсолютно неконтролеруеми понеже по думите им са комбинация от бързи дървета и гуми.  По добре се справям с една фабрична хилка която ми подариха, но тя е толкова амортизирана че взех решение да си направя нещо по така.
От прочета на темите за избор на дърво и гуми за начинаещ, видях че се препоръчват дървета ALL или ALL+  и гуми с дебелина 1.5мм, 1.8мм до максимум 2.0мм.
Препоръчваните дървета на които се спрях са:

1. Tibhar ALLROUND CLASSIC - https://bazar.bg/obiava-24428039/darvo- … nd-classic
2. Yasaka Allround Plus - http://tennisdiscount.eu/index.php?main … cts_id=278
3. STIGA Allround Classic - https://bazar.bg/obiava-22370735/darvo- … nd-classic

Спряганите гуми са:
1. XIOM Vega INTRO 1.5mm или 1.8мм
2. Tibhar RAPID 2.0mm

От дърветата, Yasaka Allround Plus е продадена и реших да избера между Tibhar ALLROUND CLASSIC и STIGA Allround Classic а след като ги сравних по характеристики ми се струва, че STIGA Allround Classic е по добро.
За гумите също прочетох и сравних характеристики и понеже XIOM Vega INTRO са трезорни, избрах Tibhar RAPID 2.0mm.

Или реших комбинацията да е - дърво STIGA Allround Classic и гуми Tibhar RAPID 2.0mm. а дали съм се ориентирал правилно, това  е единия от въпросите ми към вас.
2. В чужд форум четох че дърветата STIGA Allround Classic не са много твърди и се кривят/огъват. Не зная дали е истина и това ми е втория въпрос.
3. И последно, четох че има дървета и гуми ментета.
Намерих дървото STIGA Allround Classic на 3 места и на 3 различни цени.
Налично в tt-shop.org на цена от 72лв - https://tt-shop.org/item.php?id_item=18 … d_brand=14
В tennisdiscount същото дърво е на цена 62лв, но е продадено - http://tennisdiscount.eu/index.php?main … cts_id=154
А в tabletennis.one и в bazar.bg същия продавач предлага дървото на 54.40лв  https://tabletennis.one/mobile/product/details?Id=7  и  https://bazar.bg/obiava-22370735/darvo- … nd-classic
Притеснява ме тая разлика на цените при различните продавачи, затова педи да купя въпросното дърво реших да попитам тук, надежден ли е продавача който я предлага на 54.40лв? Страхувам се да не попадна на менте.
За гумите Tibhar RAPID от olimpsport нямам никакво съмнение, всички във форума пишат че продавача е коректен.  Мога да взема и дървото Tibhar ALLROUND CLASSIC от него заедно с гумите, но предпочитам да не се стискам и да си направя по добрата комбинация.
Ще съм благодарен за всяко едно мнение. Взимам бързо решения и няма да разтягам темата.

Хубав ден на всички, Коко

Последно редактирано от Koko1973 (2019-06-13 11:51:59)

Изключен

#2 2019-06-13 13:59:52

RobbeR
Потребител
Registered: 2017-08-22

Re: Нуждая се от малко помощ за избор на дърво и гуми.

75 лв гледам че е в официалния сайт на Стига това дърво. Чувал съм за доста ментета на Стига дървета, но пък едва ли на най-евтиния модел ще тръгнат да правят. Иначе имай предвид, че дърветата Стига имат по-дебела дръжка от другите и ако не си пробвал дали ти е удобно, може да не ти допадне .... естествено може и да е обратното, но бъди подготвен. Дървото което си избрал не е никък лошо, но аз ако започвах сега бих предпочел ако мога да си намеря японски Приморак https://revspin.net/blade/butterfly-primorac.html , понеже той е балансиран както за олраунд игра, така и за преход към нападателна и инвестицията ще е доста дългосрочна, да не кажа, че ако човек не се вманиачава да пробва скоростни и карбонови дървета, то може въобще да не му се наложи да го смени, понеже със смяна на гуми можеш да постигнеш доста добра нападателна комбинация с него. Успех с ракетата и дано направиш правилен избор, който теб да удовлетворява.

Последно редактирано от RobbeR (2019-06-13 14:04:15)

Изключен

#3 2019-06-13 15:47:44

Vladivlad
Потребител
Registered: 2009-12-08

Вземай от Олимпспорт:
гуми - Tibhar VARI SPIN на 1.5 мм
дърво - Дърво Tibhar NIMBUS ALL  или Tibhar ALLROUND CLASSIC

Do or do not. There is no try.
Yoda

Victas Koji Matsushita , FH: DHS Hurricane 8, 2.2mm / BH: TSP Spectol, 1.8mm

Изключен

#4 2019-06-13 17:51:22

Koko1973
Потребител

Долните извадки със съвети към трима начинаещи ми оформиха що годе виждането за първа събрана хилка. Yasaka Extra и Butterfly Primorac се споменават много често и ми бяха  текнали лигите да си купя, но както споменах играх с хилките на моите приятели които са OFF+, OFF, OFF- и с бързи гуми, но не мога да ги коннтролирам. Играта с фабричната хилка ме научи да удрям топчето със сила и когато направя същото с някоя от техните хилки нямам попадения в масата. Затова се ориентирах към ALL дърво а когато напредна ще си купя Butterfly Primorac за което виждам че пишете само хубаи отзиви. STIGA Allround Classic  отпада като вариант поради потвърдения слух че има ментета. Щом има такъв слух, макар и да не му се вярва на колегата RobbeR аз не искам да рискувам. Пък и дръжката щом не е стандартна, тотално ме отказа и прегледах предложените от Vladivlad - Tibhar NIMBUS ALL и Tibhar ALLROUND CLASSIC, като си избрах второто дърво поради по ниското тегло, по ниската скорост и почти същия контрол.  За гумите не се дуомих, ще бъдат Tibhar VARI SPIN на 1.5 мм. Все пак това ще ми е първа хилка и искам за започна от най ниското ниво. Живот и здраве по нататък ако задобрея ще почета и отново ще помоля за помощ.

Това ще е - Tibhar ALLROUND CLASSIC + Tibhar VARI SPIN 1.5mm

Макар да съм избрал вече комбинация, ще следя темата до утре и поръчвам.
Благодаря ви за съветите!

Vladivlad писа

Хора, които са играли само с фабрични хилки, трябва да бягат с 200 от гуми по-дебели от 1.7-1.8 мм. Независимо от това какво дърво са си купили. И що за "магазинери" имаме, дето поддържат главно макс гуми и продават защитни дървета само с flared дръжки?!

emillio писа

Аз лично мисля че е голяма грешка от хоби магазинна хилка да се вземе нападателно дърво и най вече ТЕНЗОРНИ гуми......
Правилното е да се подбере по-леко и тънко дърво под 6мм. клас All - All+, Off-. Задължително линейни гуми с които да се изгради  техниката му и са около 16-40лв. едната.
Начинаещия трябва да знае че при средно редовна игра гумите трябва да подмени поне всяка година, защото ще са износени.
При тези подмени ако е подобрил техниката може да премине на по-бързи или различни гуми например от друг производител.

RobbeR писа

Що се отнася до гумите, ако забравим че съществуват над 50 лв. гуми понеже бюджета ти е ограничен, то гуми като двата модела на Палио са напълно достатъчни ... максимума който можеш да дадеш за гуми са 35 лв. за Тибхар Рапид или Тибхар Вари Спин, които хем няма да са китайски, хем пък са достатъчно контролни и нямат динамиката и тензорния ефект на скъпите, което ще ти създава проблеми именно да стоиш дълго в разиграването...

RobbeR писа

Избери си някое АЛЛ или АЛЛ+ дръвце и 2 еднакви контролни гуми със средна скорост и средна мекота и не по-дебели от 1.8

Vladivlad писа

Колега, можеш да стартираш със комбинация от:
Гуми
Дебелина - 1.5 или 1.8 мм.

Дърво - Tibhar ALLROUND CLASSIC или Tibhar NIMBUS ALL

tweeg писа

Както ти е писал вече bonchef Mark V не е бърза гума. Едно време може и да е минавала за бърза с малкото топче, ама сега с тези тензори ...
Реално какъв ти е избора за гуми:
1. Европейски тензори - едно че са скъпи, друго че няма да можеш да играеш с тях понеже са много бързи
2. Made in China тензори от сорта на Palio CJ8000 - евтини, ама пак ще са ти бързи
3. Китайски гуми - твърди и лепкави. Не ти се играе с такива
4. Класиките - Mark V, Tibhar Rapid или Vari Spin

От дърветата ти трябва пак нещо класическо - Stiga Allround Classic, Yasaka Extra, Butterfly Primorac или евтино китайско с близки характеристики понеже тези дървета са по 70-80 лева.

Lao Bao навремето беше правил една Stiga AC с два Rapid-а и каза, че много добре се получило.

Последно редактирано от Koko1973 (2019-06-13 17:56:12)

Изключен

#5 2019-06-13 21:50:38

RobbeR
Потребител
Registered: 2017-08-22

Харесва ми, че си се постарал да прочетеш доста неща по темата, а не като повечето само да питаш на готово без да положиш усилия да се информираш. Без значение какво ще вземеш не търси бързите резултати и не се разочаровай когато не се получава а продължавай да тренираш. Най-важното е да си последователен и постоянен. Не обръщай внимание на това, че падаш, а търси какви възможности има другия път да победиш. И най-вече играем за забавление главно smile

Изключен

#6 2019-06-13 21:58:43

tweeg
Потребител
От София
Registered: 2012-08-15

Какви ментета са ви подгонили на Stiga Allround Classic???
Да не поръчвате от aliexpress?

tabletennis.one са официален дистрибутор на Stiga - може да се провери на https://www.stigatabletennis.com/tt_eu/ … stributors
tt-shop.org са официалния дистрибутор на Andro, но продават и други марки.

Stiga Allround Classic и Butterfly Promorac са най-продаваните дървета в световен мащаб.
Разликата между двете не е толкова в скоростта, колкото че Promorac-а няма толкова flex и ако се играе над или до масата е по-добре, доката Stiga-а е с повече flex и топспините стават идеално зад масата, ама близо при подложки вибрациите правят контрола по-труден.

Tibhar Nimbus Allround е 7 пластово, не знам дали е добре за първо дърво. Според мен по-добре 5 пластово.
Tibhar Allround Classic и Tibhar Drinkhall Allround Classic са различни дървета. За първото нищо няма в нета като ревюта.

Това с гуми чак 1.5 не го разбирам - то направо ще "чука на дърво".

Stiga Clipper (Pen) | Cornilleau Target Pro GT M43 | XIOM Vega Europe

Изключен

#7 2019-06-14 08:26:19

Yordan_Ter
Потребител
Registered: 2015-05-27

Здравейте,

Преди няколко месеца закупих STIGA Allround Classic Carbon от tabletennis.one и съм много доволен. https://tabletennis.one/bg-product-details-94.html
Дръжката е master, което за мен си е като FL и не знам каква е разликата -  страшно удобна е и не е хич дебела. Дървото наистина е all+ и има добро чувство. Слоевете карбон са много тънки и не дават голяма разлика от 5 пластово дърво. Може би е една идея тежко дървото за начинаещ който е играл с фабрични хилки и е добре да се комбинира с леки гуми.

Изключен

#8 2019-06-14 10:43:09

bonchef
Потребител
Registered: 2011-12-01

1,5 мм наистина ще чука на дърво ОБАЧЕ това ще накара играещия да усети дървото. Да заучи правилно плоските удари и чак след това да прави топспин и то такъв при който да участва и дървото. Ако цапне направо дебелите гуми има опасност твърде рано да се опита да върти топката преди  да се е научил да я  удря и ще е много лошо ако вкара такава техника, като памет на мускулите. Аз съм типичен пример и сега и сега не мога да ударя високо повдигната топка без да я въртя, а е голяма грешка.

Изключен

#9 2019-06-14 11:46:59

Koko1973
Потребител

Бях писал че бързо взимам решения, но винаги спазвам една стара мъдрост да преспа една нощ и тогава да действам.
Вчера търсих лепило за гумите и поладнах на темата за лепило на водна основа на Лао Бао.
Направиха ми впечатление многото му публикации - над 4500 поста и регистрацията му от 2009г, затова седнах и му изчетох постовете за 6 години назад.
Колега bonchef, прочетох и доста ваши постове, но вашите отговори на запитвания са строго индивидуални за всеки кой каквото търси и съм благодарен че взехте участие и тук.
След последния прочит вчера, видно от долните извадки, аз пак се върнах в изходна позиция за дърво STIGA Allround Classic , понеже проверих в сайта и видях че TT.1 EOOD е регистриран като дистрибутор а за гуми мисля да взема Tibhar VARI SPIN но в 1.8мм. понеже играх с едно дърво OFF-  и бързи гуми ( по долу в клипа) и си мисля че 1,5мм щеми е малко, но оставям това вие да прецените.
Провокиран от този цитат, снощи пуснах телефона на запис и направих едно видео да се види как играя.

Lao Bao писа

Аз предпочитам първо да видя хората как играят и след това да им давам съвети за хилка.

. Първо да поясня че съм на 50 години и нямам амбиции да ставам шампион. Самоук съм и играя както ми дойде отръки. Имам проблеми със зрението и ако топчето ми дойде за забивка но го погледна не през очилата, образа ми се размазва и не мога да го уцеля - пак видно от клипа. Намерих си дружка който ми е набор и също играе но с цел отслабване.  И двамата сме що годе на един хал (да кажем аз съм по добър понеже не ме е страх да забивам) и си чукаме за удоволствие. Точно чукане е нашето щото не можем едно разиграване да направим, но мерака е голям и ни е кеф. Общо взето не играем на сериозно, приказваме си, бъзикаме се а точките ги броим колкото да има интрига.
Както и да е, вчера за видеото взех от приятел една хилка Yasaka Extra с много стари гуми на Бътерфлай Тенерджи 05. Види се, че не мога да контролирам добре ударите си с това дърво и бързи гуми. Понякога сервиза излиза а друг път забивката отлита навън.
Сега взимайте пуканките и се насладете на комедията а утре ще трия клипа че да не стана за смях в някой фейсбук страница smile
Забравих да кажа че аз съм с дългия ръкав. Не съм влагал никакво старание и в клипа е заснето точно както си играя с цел да ви стане ясно за какви гуми съм, 1,5.. или 1.8мм.

https://www.youtube.com/watch?v=2kAeDHG … e=youtu.be

Lao Bao писа

Най-добрият изпробван вариант е Стига АС с две Тибхар Рапид....

Lao Bao писа

Тибхар Рапид са много прилични гуми, особено върху Стига Олраунд - една от най-добрите комбинации, които съм правил в последните 5 години.

Lao Bao писа

Стига Олраунд Дърво с две Тибхар Рапид е идеалната комбинация за детето.

bonchef писа

Ми мнения разни. Прочетете и по западни форуми за разните артикули ,които сте избрали. Така неминуемо ще стигнето до резултата ,че Стига Олраунд Класик е най продаваното дърво в цял свят и, че негов подгласник е Приморац ОФФ-. Играл съм и с двете и бих казал, че резултата не е случаен. На дали ще се отървете само с една покупка в течение на времето.

Последно редактирано от Koko1973 (2019-06-14 11:53:10)

Изключен

#10 2019-06-14 12:09:00

Ogan
Потребител
Registered: 2010-08-03

Вари спин не става за топспин. Ако не искаш да учиш този тип удари, скачай.

Изключен

Board footer