#11 2019-06-14 12:50:42

tweeg
Потребител
От София
Registered: 2012-08-15

Re: Нуждая се от малко помощ за избор на дърво и гуми.

Като гледам клипчето - все тая какво ще си купиш ако смяташ да играеш по този начин.

Ако решиш обаче, че на "новата" хилка и отива по-добра техника разгледай клипчетата на pingskills - на много хора са помогнали.
Като за начало с твоя човек започнете с тези:
https://m.youtube.com/watch?v=GI7rX5-90DQ
https://m.youtube.com/watch?v=vnaY6ltLY-g

Stiga Clipper (Pen) | Cornilleau Target Pro GT M43 | XIOM Vega Europe

Изключен

#12 2019-06-14 13:49:15

RobbeR
Потребител
Registered: 2017-08-22

Колегата ме изпревари с клипчетата за основите на двата удара, но бих допълнил че няма как да стане ако играете така прави и неподготвени за следващият удар. Освен това казваш, че трудно контролираш сервиза ... ами ако така бързо и без старание го изпълняваш с каквато и ракета все такъв ще е резултата. Ясно ми е, че играете повече за кеф и малко кардио, а най-вече да се дракате един друг  laughingsmiley  но поне не бързайте чак толкова. Заставаш поглеждаш противника, топваш 2-3 пъти топчето или там какъвто чалъм имаш преди сервиз и го изпълняваш възможно най-прецизно, а не възможно най-бързо или най-рязко, като внаги гледай да подхвърлиш топчето поне 15 см. Същото важи и при другите удари понеже към половитата от тях подхождате със същата лежерност или пренебрежение. Или прекалено изчаквате топчето или пък избързвате.... трябва да има някакъв ритъм все пак.
Взимай Стига Олраун Класик и питай Владо от олимпспорт дали може да ти поръча Тибхар Рапид 1.8

Изключен

#13 2019-06-14 16:50:30

Mebelbox
Потребител
Registered: 2014-03-02

Колега, и аз започнах на 50, от нулата.
След година разбрах, че без треньор няма да се получат нещата.
Така че, от видяното се разбира, че се иска малко тренировки. Поне 20-30 часа за основните неща.
Иначе нещата няма да прогресират. И ще се заучат много грешни движения и удари.
И малко по-наведени /приклекнали//удара започва от краката/.
Успех.

Аз съм типичен пример и сега и сега не мога да ударя високо повдигната топка без да я въртя, а е голяма грешка.

Ха-ха, абсолютно вярно, Бончев.
Сега като го прочетох се замислих, че и аз постъпвам така.

Butterfly Harimoto ALC ST
FH - Donic Bluefire M2
BH - Donic Bluefire M2

Изключен

#14 2019-06-15 00:02:14

Koko1973
Потребител
Registered: 2019-06-13

Благодаря ви пичове, Лао Бао е бил прав за клипа и съответно по него да се дават съвети и добре че врътнах това видео инак с приказки върви и обяснявай.
Играейки с приятеля си разпускам щото винаги го бия, затова и не влагам старание. Иначе се пускам и с момчета дето играят добре и ме утрепват от бой, но пак ми е кеф само дето там внимавам а и научавам кое как.
Благодаря отново за съветите и за клипчетата. Ще са ми от полза за в бъдеще
Вече окончателни съм решил дървото да е STIGA Allround Classic с гуми Tibhar RAPID 1.8мм ако е възможна доставка, ако не ще взема Tibhar VARI SPIN 1.8мм или Tibhar RAPID 2.0мм понеже ги има в наличност а и както споменахте, с моя "стил" на игра, няма да е от голямо значение.  Пък и се замислям да взема по една Tibhar VARI SPIN 1.8мм или Tibhar RAPID 2.0мм., хем ще опитам коя по добре ми ляга.

Поздрави на всички!

Последно редактирано от Koko1973 (2019-06-15 01:48:51)

Stiga Allround Classic
Tibhar Rapid
Victas VS > 401

Изключен

#15 2019-10-09 12:54:57

Петър Петров
Потребител
Registered: 2019-06-04

Здравейте,
Понеже имам сходни въпроси пиша тук, за да не отварям нова тема.
Дълго време не бях играл тенис (поне 5 години) и всичко, което имам ми беше остаряло. От половин година взех да намирам време да играя 2-3 пъти седмично и си направих нова ракета. Оказа се, че за това време доста са се променили някои неща. Дървото ми е XIOM Extreme S 7 пл. , чисто нападателно дърво (OFF+). Форхенда ми е XIOM Omega V EURO. Повъзвърнах малко старото си ниво на игра, но има неща, които не мога да изчистя и сякаш гумата ми идва малко твърда. Проблемът ми е, че на контратопспин ако не първата, то втората топка излиза вън. Има по-голяма парабола и излиза вън на дължина. Просто с моето движение, въпреки опита ми да я затворя или да подходя по-внимателно отскача повече и излиза вън. Сякаш губя контрол, а на подпряна топка не е така. При посрещане на къс сервис също понякога излиза на дължина.

Въпросите:

1. Да пробвам с по-мека гума или по-тънка? Имам възможност /под ръка/ да пробвам Tibhar Nimbus и Tibhar Sinus. Казаха ми, че били по меки. В същото време не искам съвсем да губя остротата си.

2. Гледам сега подложките имат градуси. Какво означава това? XIOM Omega V EURO е 45 градуса и е определена като средна твърдост. Какъв е диапазона? От колко до колко са меките гуми и кога започват по-твърдите? Ако сложа гума на 42 или 40 градуса, това означава ли, че подложката е по-мека и много по-мека ли е?

3. Ако дървото не е особено подходящо за нападателна игра, макар,че го усещам добре, мога да пробвам Yasaka Extra offensive 7 дърво YEO 7 (OFF+). Играх малко с него комплектовано с  Т05 и сякаш ми допадна дървото. Имах възможност да опитам и Yasaka Alnade, също ми хареса, но сякаш не искам да харча толкова пари, защото ще се почне: "тука има едно много хубаво и е с 20лв. по-скъпо и т.н." и цената да расте. Знам, че дърво по принцип се купува веднъж и си струва да се похарчат малко повече пари, но все пак не съм на 20г. и играя по скоро за удоволствие. Та, ако смятате, че трябва да сменя дървото нека да е в ниския ценови клас.

Изключен

#16 2019-10-09 14:08:00

RobbeR
Потребител

Привет! Казваш, че не си играл 5 години и че от 6 месеца имаш време за игра, но не казваш на какво ниво си бил преди 5 години, както и дали си сглобил ракетата си преди 6 месеца или съвсем скоро ( интересно е колко време я ползваш ). За дървото нямам наблюдения понеже никога не съм играл с дървета, които са доста бързи сковани и твърди, а са без карбон, както и немога да знам на вибрации как е, та да не би да идва проблема от там .... при дървета с много вибрации всеки следващ удар е по-труден за изпълнение понеже не се знае в какво положение на вибрация топката има контакт с него. Гумите също са ти изцяло нападателни и са алтернативи на по-скъпото обурудване, но както и сам каза са 45 градуса което смея да твърдя, че е най-добрия вариант за междинни играчи които не искат да ползват меки гуми, а топ нападателните гуми им идват все още твърди. С тях съм играл преди време и имах същия проблем, но това беше породено от нивото ми, понеже преди няколко месеца пробвах на приятел ракетата, която беше със същите гуми и я контролирах също толкова добре, колкото моята като дърветата ни са еднакви а тогава играех с Розена, която също е 45 градуса ( 35 по скалата на Бътерфлай ) ...  немога да съм сигурен но според мен проблема е или от нивото на играта ти, или от малкото време което си играл с комбинацията. Съветвам те да не сменяш комбинацията си ако нямаш достатъчно време игра с нея, а просто да привикнеш и нещата ще се променят. Ако не съм познал никой от двата варианта, тогава по точка 1 не слизай на по-меки гуми особено към Нимбус който е доста под възможностите на сегашната ти гума, а Синус Алфа ми беше първата гума над 50 лв , но пак е мека и с по-малко мощ от твоята, а идеята за дебелина 2.0 не е лоша идея, та дори и за 1.8 ако се налага, но трябва да си сигурен в това, понеже ще загубиш малко скорост и въртене ако е 1.8 а 2.0 аз лично без да се замисля бих пробвал понеже като играех 2.1 на Бътерфлай а сега 2.0 на Тибхар почти не е доловимо, а винаги съм смятал, че 2.2-2.3 дори не трябва да съществуват ... по точка 2 по горе загатнах, че е в средата 45 градуса, като такива гуми най-малко се използват точно защото повечето играчи от средно до професионално ниво или избират 2 еднакви по-твърди гуми 47.5 градуса и нагоре или пък една такава за форхенд а бекхендовата 42.5 ( говоря масово иначе е ясно, че има и персонални избори ) това обаче не значи, че тия 45 градусови гуми не играят добре и според мен ти подобряват играта, като те подготвят за следващото ниво ... скалата обаче е на Тибхар и Ксиом, а при Бътерфлай или китайските марки градусите са различни и като пример горедолу 36-38 на китайските се равняват на 45-47.5 .... по точка 3 както казах нямам преки впечатления от дървото и немога да дам съвет дали трябва да го смениш, та при положение, че вече го имаш и ако ти харесва не виждам защо да го правиш ... ако пък нивото или стилът ти не отговаря на това дърво, тогава може би трябва ... и все пак когато купуваш дърво според мен е добре да вземеш класика на някоя марка, която е ползвана от много хора и се знае за какъв стил на игра се използва, понеже ако не си маниак който сменя дървета през няколко месеца, то го купуваш веднъж за дълъг период, а вече гуми можеш да нагодиш ако нещо не допадат.
Периода на свикване на ръката със смяна на  гумите е доста по-малък отколкото със смяна на дърво, а при смяна на цялата комбинация е още по-зле .... да речем ако за свикване с гумите са нужни 2 месеца, то за дървото ще е поне 6 месеца и то с достатъчно тренировки седмично. Успех !

Последно редактирано от RobbeR (2019-10-09 14:18:32)

Изключен

#17 2019-10-09 14:49:51

Ogan
Потребител
Registered: 2010-08-03

Човекът е начинаещ, то е ясно. Купил е много бързо дърво с макс дебелина бързи нападателни гуми. Няма добра техника и топчето му хвръчи, но не иска и да губи острота при забивките. Според мен, играй с каквото имаш, ако не ти пречи да похарчиш пари в тестове на различни дървета и гуми. Няма как някой да ти каже коя е точната комбинация от дърво и гуми за теб. Самите ние сменяме през няколко години дървета и гуми, спрямо текущото ни ниво на игра, но по принцип е от бавно към по-бързо и от 1.8мм към по-дебели. Отностно твърдостта, средна твърдост към твърда, до много твърда за ФХ и всичко под много твърда за БХ.

Изключен

#18 2019-10-09 15:34:16

Петър Петров
Потребител
Registered: 2019-06-04

Не, не, не съм начинаещ. Винаги съм играл с бързи дървета вкл. и карбонови. Не съм купувал на сляпо. Това се доближаваше до предното ми дърво, което уж беше временно, ама нали знаете временните неща. Не беше скъпо и ми пасна добре след дългото отсъствие, а и трябваше да бързо да взема решение. Не съжаляавам, дървото е хубаво.  Играя с него и тази комбинация от май месец някъде. Лятото, естетсвено, почти не съм играл. Няма ориентация в новите гуми и затова не знам къде да си класирам комбинацията. Затова посочих и другото дърво Yasaka Extra offensive 7 дърво YEO 7 (OFF+), защото то е по утвърдено струвами се. И да техниката ми не е на нивото, което ми се иска да бъде. И това ми беше идеята всъщност. Дали малко по-мека гума няма да ми компенсира малко това. Само че колко по-мека. Значи мога да пробвам с XIOM Omega VII EURO евентуално, мисля, че няма да имат голям разлика, но ще имам  малко повече контрол.

Изключен

#19 2019-10-09 15:49:36

RobbeR
Потребител

При положение, че малко си играл с комбинацията няма смисъл да я сменяш, а просто си свикни с нея ... тренировки му е чалъма smile не са ти нужни меки гуми.

Изключен

#20 2019-10-10 10:11:33

bonchef
Потребител
Registered: 2011-12-01

OFF+  дървета са бързи дървета. Толкова са  бързи , че дори и професионалисти в голямата си част ги избягват. Креанга, Шлагер, Приморац на прима виста за тези се сещам да играят с ОФФ+ дървета със сигурност има и други , но в по голямата си част се ползват ОФФ дървета или по бавни. Това първо. Второ: ЗА или ПРОТИВ меките гуми? От редовно пишещите тук сигурно освен мен не са много хората играли години наред именно с меки гуми - САУНД версиите. Много е дискусионен въпроса и няма кратък и еднозначен отговор. Меката гума има много предимства и доста недостатъци, както разбира се и твърдата и средно твърдата гума. Подбора на дърво също е важен когато се слага мека гума. Евро серията на Ксиом са около 42 градуса и са по скоро средно МЕКИ, различни от ФХ серията на Тенерджи. Меката гума създава проблем при пасивно посрещане на сервизи и въобще при пасивни отигравания, предполага и по къси движения щото топката излита по бързо  от хилката. От друга страна обратната и връзка е много ясно изразена при активни удари и подпомага играча при контрола върху топката при изпълнение на тези удари. Скоро гледах ревю на Креанга на Тенерджи ФХ. Та въпросния обясни , че с тази по мека гума играе на БХ защото му давала по голяма сигурност и вкарвал повече топки  в масата. Същия обясни , че твърдата гума Тенерджи 05 давала по добра скорост но винаги го карала да играе на максимум от възможностите си т.е твърдата  или колкото е по твърда гумата иска повече себераздаване от играча. И тук въпроса се поставя така "ОК аз се себераздавам обаче трябва да си зададем въпроса до колко нашето себераздаване покрива нуждата от техническите ни възможности за гумата" Моето мнение е че за Тенерджи примерно малко от нас имат нужните технически възможности хеле на фона на изказването на Креанга. Ако играеш за кеф играй си с каквото имаш. Ако се амбицираш  повече най вероятно сам ще натрупаш нужния опит за да си направиш корекция на инвентара.

Изключен

Board footer