#1 2011-10-14 21:14:25

Stashu
Потребител
От Куртово Конаре
Registered: 2007-09-05

Re: Синдром на превключването

Здравейте колеги, бих искал да споделя с вас едно мое наблюдение за да може евентуално да бъде потвърдено или отхвърлено от вашия опит в тениса. Искам да си направя статистическа извадка ако е възможно.
Става дума за синдрома на превключването на по-високи обороти - момента в който искаш да включиш на 5-та скорост, но не се получава - всички те бият. Стана така че 5 месеца не играх тенис поради тежка травма на крака - скъсах ахилесово сухожилие на левия крак. В началния период след като се възстанових относително и можех вече да стоя на два крака прилично добре, почнах да играя тенис и резултатите бяха доста обнадеждаващи - сякаш не бях спирал никога. Техниката ми беше кристално чиста, ударите се получаваха от само себе си. Ръката ми не трепваше а окото ми виждаше всичко - бях спокоен. Но дойде моментът НО - изведнъж тръгнах назад. Мускулите започнаха да се стягат, старите вредни навици в ударите започнаха да се появяват, мозъка взе да зацикля. Рационалността в играта ми изчезна - започнах да губя от всеки.
Моля всеки да сподели своето мнение защо става така, ако изобщо се случва същия феномен с друг освен мен. Според мен Минаването на по-висок силово-физически план на игра тормози нервната система и точно в този период се искат особено здрави нерви и постоянство.

[font=Courier][size=21]<span style='font-size:14pt;line-height:100%'><span style='color:gray'>Стилът - това е човекът.[/font][/size]</span></span>

Изключен

#2 2011-10-14 21:17:54

Lao Bao
Потребител
От София
Registered: 2009-06-21
facebook профил

Добро наблюдение. Техниката се отработва на ниски обороти.

Изключен

#3 2011-10-14 21:19:41

Stashu
Потребител
От Куртово Конаре

А как се пренася на високи ?

[font=Courier][size=21]<span style='font-size:14pt;line-height:100%'><span style='color:gray'>Стилът - това е човекът.[/font][/size]</span></span>

Изключен

#4 2011-10-14 21:29:07

Face_OFF_TT
Гост

Нищо не е постоянно, освен непостоянството майсторе,
нищо не е ново, освен нагласата.

Огън в кръвта е формулата за импрегниране на импулс в централната
нервна система, тогава когато времевият период е нарушил статуквото на
задоволително реални резултати.

#5 2011-10-14 21:55:32

Stashu
Потребител
От Куртово Конаре

На повърхността всичко изглежда точно така Майсторе, целта е да сведем нещата до тяхната дълбочина където всичко е реципрочно.

Изключен

#6 2011-10-14 22:02:44

naym4o
Потребител
От София
Registered: 2010-01-31

При мен е абсолютно същото. Около три месеца пътувах почти всеки ден из България, нямах свободно време и не бях хващал ракета. Днес отидох при Lao Bao, извадих си от калъфа  най-бързата ракета и първите двайсетина минути въртях убийствени камшични удари, от онези, които много рядко са ми се получавали(много близо до масата), както и много силен сайдспин.
Но след известно време превключих на друга ,,скорост" и започна бракът в движенията. Всяко трето отиграване бе или елементарно прехвърляне на мрежата или нескопосан опит за игра.
Мисля, че отново проблемът е в главата. Дали защото се опитах да се надскоча, или защото се сетих, че не би трябвало да играя добре след три месеца сух режим - не знам, но изведнъж, рязко, играта ми се влоши в пъти.  Сами се наказваме, сами си втълпяваме, че ще са ни нужни дни, седмици да си стъпим на нивото - така мисля. Даже реших утре да отида на,,детски турнир", за да не ме е срам да падам от хора, които са ми яли попарата. unsure

Изключен

#7 2011-10-14 22:05:02

Face_OFF_TT
Гост

На повърхността всичко изглежда точно така Майсторе, целта е да сведем нещата до тяхната дълбочина където всичко е реципрочно.

Дадено:

"Нищо не остава освен промяната."  wink2

tennis

Първо оздравявай:

"Здравето само за себе си е вече победа."

След това тренинг:

"Телата ни са призвани да бъдат нашата автобиография"

Вземай отпуска всеки ден:

"Да имаш спокойна мисъл означава да владееш ума си напълно;
да имаш спокоен дух - значи да владееш себе си изцяло."

И накрая в тениса на маса - подписа ми:

"Дай всичко от себе си, защото всичко е именно от тебе."

smile

tennis

#8 2011-10-15 18:58:00

diabolo
Потребител
Registered: 2009-04-01

Изчерпал ти се е гликогена, кво толкоз. Яж повече въглехидрати, спри пиенето, секса и пушенето. А има и едни хапченца...

Изключен

#9 2011-10-15 19:47:58

Stashu
Потребител
От Куртово Конаре

diabolo,Oct 15 2011, 18:58 писа

Изчерпал ти се е гликогена, кво толкоз. Яж повече въглехидрати, спри пиенето, секса и пушенето. А има и едни хапченца...
[right][snapback]42574[/snapback][/right]

Пишеш по инерция ....или нещо не ти е ясно за гликогена.

Изключен

#10 2011-10-15 20:10:52

diabolo
Потребител
Registered: 2009-04-01

По-скоро първото, ще се радвам да ми разясниш. Но ако е на нивото за писалковидният хват, по-добре недей...
След като си супер напред физически, може да си пуснеш резултатите на някой кросфит бенч.

Изключен

Board footer