#1 2019-10-03 11:53:07

bonchef
Потребител
Registered: 2011-12-01

Korbel - нов европейски, нов японски и стар японски

Преглед на дървото Petr Korbel. Занимавайки се с търсене на подходящия за мен инвентар се бях натъкнал на статия, в която се обясняваше , че споменатото дърво може да играе добре с всички видове гуми. Не че и преди не бях чувал за Korbel и не че до този момент не бях пробвал два други през различен етап от играта ми на тенис на маса, но отново реших да направя проби на това дърво. Всеки от нас е чувал, че старите такива т.е. с черни метални пеперуди били по „добри” дървета и в тази връзка се опитах да се докопам до такова дърво. Докопам е не случайно щото в търсене на такова в e-bay  попаднах и на баснословни цени за  Korbel  достигащи до 1000 долара и не само това , но и липса на предлагане на такива дървета.  Едно такова предлагано за 350 долара се продаде предполагам купено от колекционер защото беше и в опаковка жълта на цвят и с печат на  Tamasu Tokio  изглеждаща доста архаично. В крайна сметка успях да купя 3 различни  Korbel-а  1. Нов европейски, 2. Нов японски, 3. Стар японски с черна пеперуда.  Ето и впечатленията ми от трите дървета. Японските варианти са различават от европейския по формата на главата. Тази разлика е в крилата към дръжката. Японските са с по отворени крила което кара играча ще не ще да държи палец и показалец малко по далеч от гумите. За някои това може да е неудобно. Европейския вариант е с по изрязани крила и ръката ви се приближава повече до гумите, като по този начин имате малко по добра обратна връзка, но донякъде се блокира размера на маха на движението на хилката с китка т.е. там японския вариант би имал предимство. Акустичния тест за твърдост на трите дървета показа почти еднакви стойности 1220 – 1290 Hz. Дебелината на главите беше различна и двата японски варианта бяха с дебелина малко под 6,0 мм.  5,88 мм  и  5,92 мм. Европейския модел беше дебел малко над 6,1 мм  или 6,158 мм. Тъй като ръбовете на крилата мен ме дразнят винаги леко ги зашкурвам за да ги заобля. При това шкурене забелязах, че най-мека дървесина има стария японски Корбел.  Гумите които слагах бяха дебели  2,1мм  -Tenergy -05,  Tenergy-05 FX,  Dignics-05, Xiom-Vega IV-pro-2.0мм. Впечатления от игра- Най-силно се „огъваше” новия японски, след него стария японски, най-скован от трите беше новия европейски, твърде възможно и заради най голямата дебелина на дървото. И трите дървета обаче показват доста близки усещания.  Стойността 5 за stiffnes според мен отговаря на истината. Тъй като същевременно поиграх и с Тимо Болл АЛК  мога да кажа , че последното е осезателно по твърдо и по сковано от Корбела. С Корбела  „изваждането”  на подсечени топки ставаше по лесно в сравнение с Тимо Бол, който пък даваше повече скорост в топките. Тимо Болл малко повече натискаше топките напред и ги държеше по ниско над мрежата.  Корбел има добра сензитивност, обратна връзка както там го наречете. Не очаквайте от дървото невероятни неща по скоро предвидим и предсказуем. Дървото може да се определи, като линейно. По силен замах повече скорост. В сравнение с него Нитаку Акустик например при силно натискане при топспин може да ви метне топката извън масата щото някак сърцевината му дава при по силен натиск вътрешен тласък.  При топспин топката се върти достатъчно добре леко по слабо от композитно дърво от същия клас. Игралното петно на дървото е средно голямо. Пасивната игра е добра, но нищо впечатлително както и атаката според мен. Това действително е един по твърд ,по скован и по бърз Приморац. Европейския Корбел при игра обаче се усещаше по мек и малко по бавен от новия Японски Корбел, който даваше малко по екстремни топки при топспин. Или новия японски Корбел е леко по бързото дърво, по гъвкав и малко по твърд. Стария японски гъвкав и мек все едно сте попаднали скоростен екземпляр на Приморац или нещо близко до това. Като бързина ги подреждам така най- бърз новия японски след него новия европейски и най-бавен стария японски, който обаче даваше добър фалц в топката.  От трите обаче с най голяма стабилност се  усещаше европейския предполагам поради това щото беше най-скован. При японските варианти наличната гъвкавост изместват играта повече към по модерния топспин ориентиран начин на игра. Европейския вариант е по комплексен. Dignics-а  пробвах върху стария японски   и новия европейски Корбел. Върху стария японски гумата се усещаше по добре.  От четените ревюта един руснак споменаваше, че Dignics не играе добре върху некомпозитни дървета. Върху европейския нещо не успявах да усетя достигането на топката до дървото. Но до голяма степен всичко изписано са все пак лични  и субективни усещания.

Заключение: Корбел е много добро дърво с прекрасен баланс. Според мен по добре балансирано от Приморац- който е гъвкав освен ако не уцелите на скован екземпляр. Корбел или това което се предлага сега щото новите модели както установих са доработени и са по бързи от старите са безапелационни ОФФ дървета, но не в най-горния сегмент. Дървото според мен може да се ползва от широк кръг играчи включая и играчи от висша лига. Важен плюс за това дърво е  и ниската му цена, което го прави широко достъпно.

Изключен

#2 2019-10-03 12:32:15

leviatan
Потребител
Registered: 2012-05-04

Re: Korbel - нов европейски, нов японски и стар японски

Шапки долу за ревюто  drinks

Изключен

#3 2019-10-03 12:51:51

RobbeR
Потребител
Registered: 2017-08-22

Браво Бончев! Вложил си време, труд, пари и желание, за да ни поднесеш на готово ценна информация за пореден път !!!  tennis

Andro Treiber K
Tibhar Evolution MX-S
Tibhar Evolution MX-S

На линия

#4 2019-10-04 10:03:39

vevs
Потребител
От Бургас
Registered: 2010-07-28

Браво!  drinks

Изключен

#5 2019-10-07 07:32:41

emillio
Потребител
От София
Registered: 2013-10-23

Чудесно описание,

За пореден път се убеждавам че производителите респондират на новото топче, не случайно новите Корбели са по-бързи.
АВС 40+ са доста различни от 38мм целуидно топче.

Аз имам Приморац от по-новите и се изненадах колко повече мята топчето от предишните ми хилки в клас off - .

LKT Ayous Hinoki                   Против скъпото оборудване за любители !  drinks   
Donic Acuda P2 refurbish       Китайските гуми не са само за Китайци smile
BTY 05FX  refurbish               T11,  H3, TG3

Изключен

Board footer